W jaki sposób toner wykorzystywany jest w procesie wydruku?

Zasada działania drukarek atramentowych wydaje się być zrozumiała. Bez wchodzenia zbytnio w niuanse techniczne, jest przecież podobna do zwykłych rysunków, wykonywanych przez dzieci na kartkach. Podstawą jest przecież atrament, podobny do tego, jaki stosowany jest w długopisach i mazakach. Jak jednak działa druk laserowy?

Koncepcja druku laserowego
Nie jest on wbrew pozorom bardzo skomplikowany, jednak należy uważnie prześledzić poniższy proces, aby łatwiej go zrozumieć.
W pierwszym kroku wbudowany w drukarkę wałek, który został wcześniej pokryty światłoczułym materiałem, zostaje naelektryzowany. Następnie, poddawany jest procesowi naświetlania, w wyniku którego naświetlone miejsca przestają być naelektryzowane. Później nadchodzi czas na wywoływanie (proces trochę podobny do wywoływania zdjęć), podczas którego naświetlony wcześniej toner zostaje przenoszony na wałek światłoczuły z wałka magnetycznego. Tu nadchodzi wreszcie moment, w którym będzie brał udział papier. Zwykły dotyk wałka światłoczułego do papieru sprawia, że toner zostaje tam przenoszony. Aby usprawnić ten proces, stosowane są czasem dodatkowe elektryzowanie za pomocą umieszczonej pod papierem elektrody. Dalej nadchodzi czas na utrwalanie wydruku – bez tego byłby on bardzo nietrwały. Kartkę papieru przepuszcza się w tym procesie pomiędzy bardzo gorącymi wałkami, które stapiają i wprasowują rozgrzany toner w kartkę. Na koniec wystarczy już tylko automatyczne czyszczenie wałka.

Jakie znaczenie ma w tym toner do drukarki?
Kluczowe. O ile sama technologia drukarki wciąż przypomina te sprzed lat, to wydajne tonery do drukarek bardzo się w tym czasie zmieniły. I mimo że mogłoby się wydawać, że to wciąż po prostu mały, czarny proszek, to po jego powiększeniu, różnice między nim a jego poprzednikami okazują się być ogromne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tusze do drukarki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.