Jak działa drukarka laserowa kolorowa?

Drukarki laserowe pojawiły się na rynku, a co za tym idzie weszły do powszechnego użytku, później niż drukarki atramentowe. Jednak obecnie to właśnie one są najbardziej pożądanym sprzętem.

Drukarka laserowa kolorowa

Są one nowoczesne, wydajne i bardzo szybkie. W porównaniu do drukarek atramentowych są znacznie bardziej ekonomiczne, a różnica kosztu wydruku jednej kartki może wynosić nawet kilkadziesiąt groszy. Przeliczając to na setki stron wydruku – widać znaczną różnicę. W sytuacji kiedy potrzeba dobrego urządzenia biurowego, służącego do szybkiego drukowania najróżniejszych dokumentów – drukarka laserowa jest wprost niezastąpiona. Ma ona także wysoką jakość wydruku. Bardzo dużą jej zaleta jest wydajność materiałów eksploatacyjnych: jeden toner do drukarki laserowej to od jednego do nawet ponad czterdziestu tysięcy wydrukowanych stron (w zależności od modelu drukarki).

Jak to działa?

Drukarki laserowe kolorowe (zobacz: https://www.drtusz.pl/drukarki-laserowe-kolorowe-c-535.html) do drukowania nie używają tuszu, ale za to wykorzystują specjalny, drobniutki proszek o właściwościach magnetycznych. Proszek ten nazwany jest tonerem. Nanoszony jest on przez urządzenie na papier w odpowiednie miejsca, a potem zostaje utrwalony (czyli wtopiony w papier) przez grzałkę. Jeżeli nie zostałby utrwalony, to można by go było dosłownie strzepać z kartki. W zwykłych drukarkach atramentowych kosz z pojemnikami wypełnionymi atramentem przemieszcza się z jednego końca kartki na drugi. Obraz drukuje się liniami, przez co proces wydruku trwa dosyć długo (jeszcze dłużej w drukarkach kolorowych). Natomiast w drukarce laserowej, obraz jest na noszony za jednym razem na całej szerokości kartki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcesoria biurowe i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.